Przejdź do treści

TOP 5 najlepszych gier karcianych

Granie w karty to rozrywka znana już od bardzo wielu lat, jednak na rynku dostępnych jest znacznie więcej gier karcianych niż te znane z klasycznej talii. W związku z ogromną popularnością takiej formy spędzania czasu, wiele osób zastanawia się, jakie są najlepsze gry karciane. Okazuje się, że istnieje wiele bardzo interesujących pozycji, dających dużo rozrywki. W związku z tym powstał poniższy ranking gier karcianych. Zestawienie pomóc Ci znaleźć najlepszą propozycję, która da Ci rozrywkę na wiele godzin.

5. Karty dżentelmenów od Kojar

Pierwszą grę karcianą w rankingu stanowią Karty dżentelmenów wyprodukowane przez firmę Kojar. W szybkim czasie od swojej premiery tytuł ten zyskał bardzo dużą popularność w dużej mierze ze względu na to, że doskonale sprawdza się w przypadku różnych spotkań nawet w większym gronie. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej gry jest czarny humor, który niejednokrotnie rozbawi Ciebie i Twoich znajomych. Dzięki bardzo prostym zasadom próg wejścia jest bardzo niski, dlatego można bez problemu objaśnić reguły tym, którzy jeszcze nie mieli przyjemności zagrać w tę grę. Karty dżentelmenów to świetny pomysł na rozkręcenie imprezy i zintegrowanie wszystkich gości. Mechanika opiera się na tym, że w każdej rundzie jedna osoba zadaje pytanie znajdujące się na czarnej karcie, a reszta uczestników odpowiada, wykorzystując najśmieszniejszą białą kartę, jaką posiadają. Jednak ciekawe jest to, że w Karty dżentelmenów umożliwiają grę również w inny sposób – gracze mogą wspólnie tworzyć zabawne i abstrakcyjne opowieści z wykorzystaniem kart. Dodatkowo zdecydowany plus stanowi bardzo estetyczny design pudełka, a także to, że pytania zostały przetłumaczone na język angielski. Gra przeznaczona jest dla minimum 3 graczy. Ponadto warto pamiętać, że rodzice osób poniżej 18 roku życia powinni zwrócić uwagę na fakt, iż gra może być dla nich nieodpowiednia.

4. Sushi Go Party!

Kolejną pozycją, która zasługuje na miejsce w rankingu gier karcianych, jest Sushi Go Party. Ta gra zdecydowanie jest warta wypróbowania z wielu powodów. Pierwszy z nich to bardzo ładny wygląd graficzny wszystkich kart i planszy, który sprawia, że grafiki bardzo przyjemnie się prezentują. Oprócz tego zasady gry są bardzo proste. Na początku należy wybrać rolki, przystawki, deser oraz dwa dodatki, a następnie utworzyć talię zawierającą odpowiednie składniki. W trakcie gry należy rozdawać karty w taki sposób, żeby osiągnąć optymalne rozwiązanie. Dzięki ciekawemu systemowi kompletowania talii rozgrywka nie znudzi się przez długi czas, ponieważ pozwala na ogromną ilość kreatywnych kombinacji w menu. Jedną z cech charakterystycznych gry jest to, że może w niej wziąć udział nawet 8 osób, co sprawia, że doskonale sprawdzi się na imprezie. Sushi Go Party zostało wyprodukowane przez firmę Rebel i jest przeznaczona dla graczy w wieku powyżej ośmiu lat. Warto zagrać w ten tytuł, ponieważ daje naprawdę dużo radości.

3. Eksplodujące kotki

Eksplodujące kotki od firmy Rebel to wyjątkowo zabawna gra karciana, która jest bardzo popularna między innymi za sprawą uroczego, a zarazem humorystycznego designu. Zasady są bardzo proste i można pojąć je krótkim czasie, w rozgrywce może wziąć udział od 2 do 5 graczy. Co ciekawe, ta gra stała się bardzo popularna, zanim jeszcze powstała, ponieważ została wydana dzięki kampanii crowdfundingowej. W pudełku znajduje się aż 56 kart. W trakcie gry gracze kolejno dobierają karty, trzeba jednak uważać, ponieważ w momencie, kiedy ktoś wyciągnie tę z wybuchającym kotkiem, rozgrywka się kończy. Właściwie całość polega na tym, aby za pomocą odpowiednich kart nie dopuścić do wylosowania wybuchającego kotka lub zmusić innego gracza do dobrania więcej kart niż planowana ilość. Ten, kto wylosuje niefortunny egzemplarz, niestety wybucha i pozostaje poza rozgrywką do końca rundy. Wygrywa osoba, która ostatnia pozostanie w grze. Dużą zaletą jest krótki czas partii wynoszący maksymalnie kwadrans. Dzięki temu można rozegrać wiele gier i przekonać się, kto naprawdę jest świetnym graczem, a kto zwyczajnie miał szczęście. Tytuł został przeznaczony dla osób, które ukończyły 12 lat.

2. Splendor

W grze Splendor gracze wcielają się w rolę kupca z czasów renesansu i starają się jak najlepiej rozwinąć swoje imperium handlowe. Tutaj szczęście gra drugorzędną rolę, ponieważ sukces zależy od tego, w jaki sposób będziesz dysponować zasobami, a także od tego, czy Twoja strategia na zwycięstwo będzie odpowiednio przemyślana. Tytuł ten został uznany za Grę Roku 2015. Największymi zaletami tej karcianki są prostota, a także duże zróżnicowanie, które utrzymuje zainteresowanie graczy przez całą rozgrywkę. Łatwe zasady, w połączeniu z możliwością grania przez dwie do czterech osób sprawiają, że doskonale sprawdzi się jako ciekawa forma spędzania czasu z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie. Karty są bardzo dobrej jakości, a zdobiące je ilustracje cieszą oko i urozmaicają rozgrywkę. Czas jednej rozgrywki może trwać nawet godzinę!

1. Odjechane jednorożce

Pierwsze miejsce w rankingu gier karcianych musiało trafić do Odjechanych jednorożców. W tej wersji tytuł przeznaczony jest wyłącznie dla pełnoletnich graczy ze względu na nieprzyzwoite treści. Doskonale sprawdzi się jako urozmaicenie imprezy. Oprócz tego, że rozgrywka jest niesamowicie angażująca, to dodatkowo w jej trakcie karty mogą rozbawić do łez. Każdy z graczy zaczyna z małym jednorożcem, a w celu zwycięstwa trzeba dobrze dysponować swoimi kartami i wykorzystywać ich efekty. W trakcie rozgrywki należy zbudować armię jednorożców, za pomocą której pokonasz pozostałych graczy. Zwycięzcą zostaje ten, kto jako pierwszy umieści w swojej stajni odpowiednią ilość zwierząt. W odniesieniu sukcesu będą próbowali przeszkodzić Ci pozostali uczestnicy zabawy, jednak nie musisz się martwić, ponieważ grając rozsądnie, możesz się na nich szybko odegrać. Oprócz podstawowego trybu możesz również rozegrać w dwa inne, które zostały opisane w instrukcji. Grafiki na kartach są bardzo dobrze narysowane, a do tego mają świetne kolory. To właśnie uniwersalność, świetna jakość wykonania, a także zawarty w grze humor sprawiają, że dla wielu osób jest to najlepsza gra karciana.