Inauguracja programu „Nowoczesny Senior – nauka i integracja” we Wrocławiu

Nowoczesny SeniorW piątek 23 września 2016 w zabytkowej Sali Secesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu Fundacja Grupy PKP zainaugurowała program „Nowoczesny Senior – nauka i integracja”, którego partnerem jest WroAccessible. Akcja odbywa się w ramach rządowego programu wspierania Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

Uroczystości przewodził charyzmatyczny Kamil Zięba. Na scenie wystąpili kolejno: Natalia Bogdanowicz (Prezes Fundacji Grupy PKP), Łukasz Banaszak i Jaromir Kopp z zespołu WroAccessible, wspaniała Agata Roczniak z Fundacji Ewy Minge Black Butterflies, Maria Bierska i Łukasz Kaleciński odgrywający rolę Królowej i Króla wrocławskich seniorów. Wykład o dostępności biznesu poprowadził Michał Misztal z Inkubatorów AIP. Dodatkowo seniorzy, którzy tłumnie przybyli na spotkanie, usłyszeli od profesora Jana Miodka słowa zachęty do udziału w szkoleniach i kilka rad jak być „nowoczesnym seniorem” […]

Zobacz więcej

Zapraszamy na inaugurację programu „Nowoczesny Senior – nauka i integracja”

Agata Roczniak prof. Jan MiodekJako zespół WroAccessible mamy przyjemność przekazać Państwu informację dotyczącą realizowanego przez Fundację Grupy PKP projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja”, w którym WroAccessible bierze udział i którego jest partnerem. Projekt jest realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, który ma za cel przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów w wieku 60+, upowszechnianie kompetencji cyfrowych ludzi starszych, integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a także aktywizację zawodową i społeczną.

W naszej pracy kierujemy się zasadą wdrażania idei Polski bez barier, dlatego bardzo wiele czasu spędziliśmy, przygotowujący jedyny taki w Polsce, autorski program technologiczny adresowany dla seniorów.

Program „Nowoczesny Senior…” zainaugurujemy w dniu 23 września br. o godzinie 11:00 w Sali Secesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu.


Uroczystość otworzy prof. Jan Miodek, Prezes Fundacji Grupy PKP Natalia Bogdanowicz, Agata Roczniak Członkini Rady Fundacji Ewy Minge Black Butterflies. Uroczystość uświetni występ Wojciecha Gąssowskiego.

Zajęcia i wykłady będą skonstruowane tak, aby w przystępny sposób przekazać seniorom wiedzę dotyczącą nowych technologii oraz pokazać jak można samodzielnie ją pogłębiać w zależności od potrzeb i zainteresowań. Dodatkowe zajęcia praktyczne uzbroją seniorów w doświadczenie pozwalające na dalszy rozwój w wybranych kierunkach, działalności, wolontariatu, aktywizacji otoczenia lub po prostu doskonalenia własnych hobby.

UWAGA! Udział w zajęciach jest bezpłatny! Tu znajduje się więcej informacji o programie: „Nowoczesny senior – nauka i integracja”Fundacja grupy PKP 2500 bez tła
Projekt stanowi próbę znalezienia systemowego rozwiązania w zakresie przeciwdziałania marginalizacji seniorów. Nasza inicjatywa jest nowatorska, dlatego że Uniwersytety III wieku czy Dzienne Domy Senior-Wigor, realizują wyłącznie programy edukacyjno-rozrywkowe. Problem polega na tym, że bez praktyki, zdobyta w trakcie zajęć wiedza zanika. Na aktywizację osób starszych państwo polskie wydaje miliony złotych. Jednak bez wsparcia fachowców, seniorzy nie zaangażują się w żadne przedsięwzięcie. Świadczą o tym wyniki badań GUS. Zaledwie 3,5% osób starszych na emeryturze prowadzi aktywny tryb życia. Nasze społeczeństwo starzeje się, dlatego już dziś powinniśmy wspólnie poszukać rozwiązania problemu marginalizacji osób starszych. PKP SA zarządza ponad 100 tys. nieruchomości na terenie całego kraju. Postanowiliśmy zaadaptować niektóre z nich pod Inkubatory Przedsiębiorczości dla Osób Starszych, wzorowane na Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale z małym wyjątkiem. W naszym Inkubatorach można będzie nie tylko założyć działalność gospodarczą, ale także zaangażować się w pracę na rzecz innych ludzi. Jeżeli chodzi o wolontariat, na rynku brakuje pośrednika dla dwóch stron: instytucji potrzebujących wolontariuszy i osób chcących zaangażować się społecznie.

W ramach projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja” chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniach z ekspertami i zdobyć wiedzę z zakresu: Czym jest partycypacja społeczna. (UW) Jak założyć Fundację/Stowarzyszenie. (UW) Jak wyliczyć emeryturę/rentę. (ZUS) Wolontariat – korzyści z bycia społecznikiem. (Fundacja Grupy PKP) Za późno na start? Start-upy dla seniorów. (AIP) Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można założyć i poprowadzić własną działalność, co trzeba zrobić, żeby zostać radnym lub wolontariuszem. To nie wiek, ale stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach, w tym społecznych i biznesowych.
ASOS 1080 bez tła
Wszystkie inicjatywy powstałe w ramach projektu (blogi, kalendarz, poradnik, wystawa, etc.) będą wspierane i rozwijane przez Fundację Grupy PKP i WroAccessible. Udowodnimy seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia, lęki i stereotypy oraz aktywnie włączyć się w życie społeczne z pożytkiem dla siebie i innych.
Jeżeli chodzi o udzielenie pomocy seniorom, nasz projekt jest najlepszym rozwiązaniem dlatego, że daje przysłowiową wędkę w postaci innowacyjnych metod, które znacznie zwiększą szanse na sukces pomysłu (produktu, usługi, aktywności społecznej). Podczas warsztatów końcowych słuchaczom zostaną przedstawione sposoby finansowania przedsiębiorstw. Począwszy od inwestycji kapitałowych, poprzez dostępne kredyty na start, dotacje dla osób bezrobotnych, aż po programy akceleracyjne zakończone dotacjami.
Wierzymy, że dobrze zorganizowany projekt posłuży fundamentem pod nowe myślenie o eliminacji stereotypów o osobach starszych oraz przyczyni się do likwidacji barier w myśleniu na temat starości.

Do zobaczenia na otwarciu!

Zespół WroAccessible
Łukasz Banaszak
Jaromir Kopp

WroAccessible16-logo (fcp1)

Ruszyły zapisy do programu „Nowoczesny Senior – nauka i integracja”

Z radością informujemy, że można się już zapisywać na darmowe szkolenia w ramach programu realizowanego przez naszego partnera Fundację Grupy PKP „Nowoczesny Senior – nauka i integracja”, o którym już pisaliśmy w aktualnościach.

Harmonogram, plan zajęć i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo w informacji niżej.

Program, któremu patronuje #WroAccessible przeznaczony jest dla osób 60+. Jeżeli sami macie Państwo ochotę wyjść z domu i zdobyć większe kompetencje lub macie w swojej rodzinie, czy otoczeniu osoby mogące być zainteresowane programem to gorąco zachęcam to zapoznania się z nim. W planach poza zdobywaniem nowych lub doskonaleniem posiadanych umiejętności znajdują się zajęcia rozrywkowo–integracyjne! […]

Zobacz więcej

Fundacja Grupy PKP również przełamuje bariery i dba o szeroko pojętą dostępność

Dostępność jest przewodnim tematem naszych działań. Szeroko pojęta dostępność. Dlatego ucieszyła nas informacja od Fundacji Grupy PKP która, cytując za rzecznikiem Michałem Owczarczykiem „Przeciwdziała marginalizacji różnych grup społecznych takich jak osoby starsze i niepełnosprawne”. Dodatkowo kolej jest jednym z „koników” naszego stałego współpracownika Jaromira Koppa…
Zobacz więcej