Jan Witowski: światowy support WroAccessible na BIG GAME EXPO 2016 – Targi Pełne Adrenaliny!

Niedawno na łamach naszych social mediów pisaliśmy o światowym transferze. Pora na oficjalne przedstawienie: do naszego zespołu dołączył Jan Witowski.

Student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor podręczników, programista, osoba oddana rozwojowi nowoczesnych technologii w medycynie. Opracował pierwszą w Polsce unikatową i w pełni powtarzalną metodę wydruku modelu 3D wątroby u pacjentów onkologicznych.


Jan Witowski zdjecie
Choć połączenie druku trójwymiarowego i chirurgii nie jest nowym pomysłem, to nadal potrzebne są innowacyjne rozwiązania, które realnie wprowadzą produkty druku na sale operacyjne. Właśnie taki ważny projekt powstaje przy II Katedrze Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jan Witowski, student krakowskiej medycyny, obecnie zajmuje się drukiem 3D w medycynie, a jego najnowszym znaczącym projektem jest druk 3D modelów wątroby z guzem nowotworowym, które przygotowują chirurgów do operacji laparoskopowych resekcji nowotworów.

Pierwsza w Polsce, najtańsza na świecie

„Do tej pory prezentowane w pracach naukowych metody tworzenia takich modeli były kilkanaście razy droższe, co skutecznie ograniczało ich stosowanie w szpitalach, szczególnie w mniejszych krajach. Opracowana metoda jest znacznie tańsza i stosunkowo prosta do wykonania – stąd jej duże praktyczne znaczenie.” – mówi Witowski. Jak podkreśla Jan Witowski, ważnym punktem przygotowania tych modeli jest fakt, że do ich produkcji wystarczy zastosować najtańsze komercyjne drukarki 3D, tak zwane drukarki typu FDM. Inne metody wymagają przemysłowych drukarek, które kosztują ponad 200 000$.

W Polsce do tej pory jeszcze nie stosowano takich modeli wątroby przed operacjami laparoskopowymi. Są one przygotowywane dla konkretnych pacjentów na podstawie obrazów ich tomografii komputerowych, co zapewnia pełny realizm i maksymalną wartość dydaktyczną.

Nie tylko dla chirurgów

Co cechuje te modele? „Oddają w pełni realny kształt wątroby pacjenta, naczyń i guza oraz ich realne położenie względem siebie.” Ponadto, wykonana z silikonu zewnętrzna warstwa jest przezroczysta – można dzięki temu zobaczyć jakie naczynie jest zlokalizowane w danym miejscu.

Model 3D wątroby

Modele te mają pełnić przede wszystkim funkcję przygotowania lekarzy do wymagającego zabiegu, jednak nie jest to jedyne zastosowanie – mogą być bowiem używane jako narzędzie dydaktyczne w edukacji studentów medycyny oraz do informowania pacjentów o przebiegu operacji.


Jan Witowski poza łączeniem informatyki i medycyny, jest również autorem zbiorów zadań z biologii dla maturzystów oraz aplikacji i projektów open-source dla m.in. studentów medycyny.

Cała nasza trójka (Jan Witowski, Łukasz Banaszak i Jaromir Kopp) wystąpi we Wrocławiu w dniach 8-9 października na Targach BIG GAME EXPO 2016 w roli prelegentów.

Również jako partner przedsięwzięcia zachęcamy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniu: BIG GAME EXPO 2016!

Linki do biogramów w serwisie BIG GAME EXPO 2016: